Competitions & Selections

2017
Jurong Lake District Singapore [SG] – 1st prize as lead in team with SAA Architects, Arup, S333 and Lekker

2016
The Student Hotel Delft [NL] – 1st prize
Fischbeker Reethen Hamburg [DE] – 1st prize in cooperation with Kunst + Herbert, Hamburg
Punt de Sniep Diemen [NL] – 1st prize in team with ABC Planontwikkeling and Westplan Investors
Vlaardingen Westwijk [NL] – 1st prize  in team with Synchroon
Alte Werft Korneuburg [AT] – 1st prize as lead in team with Baumschlager Hutter and YEWO LANDSCAPES
Zhangjiang Science and Technology City Shanghai [CN] – 1st prize with Gerkan, Marg and Partners (gmp) and in cooperation with Ramboll Studio Dreiseitl
Bagualing Urban Regeneration Masterplan Shenzhen [CN] – 1st prize in cooperation with Zhubo Design Group
Bao’an G107 Shenzhen [CN] – 3rd prize in cooperation with Lay-Out Shenzhen
Valley of Life International Istanbul [TR] – honorable mention in cooperation with Aboutblank

2015
Rinkkaai
Ghent [BE] – 1st prize in cooperation with evr-Architecten and Omgeving
Vasilievsky Island St Petersburg [RU] – 1st prize shared with ORANGE Architects
Kakumäe Harbour Tallinn [EE] – 1st prize
OlympiaCity Hamburg [DE] – selection in cooperation with gmp, Arup, Vogt, WES, Kunst+Herbert, ARGUS, Drees&Sommer
Elbbrücken Quartier Hamburg [DE] – 3rd prize
VRT broadcast centre Brussels [BE] – finalist in coopeation with OFFICE Kersten Geers David Van Severen
Riverside Areal Zuchwil [CH] – 1st prize
Cruquiuseiland Amsterdam [NL] – selection
Regeneration Kanaalcentrum Utrecht [NL] – selection in cooperation with Jurgen Bey
Zuidas Ensemble Amsterdam [NL] - selection
JinShan Waterfront Shanghai [CN] – finalist
Progetto Flaminio Rome [IT] – finalist
Parkstadt Süd Cologne [DE] – finalist in cooperation with Atelier Dreiseitl
Sagenmatt Areal Ebikon [CH] - 2nd Prize
Pole Gare Lausanne [CH] - finalist 2nd round
Gleisdreieck Berlin [CH] - finalist
Satory Versailles Saclay [FR] finalist
Campus Agro Saclay [FR] – finalist 2nd round
Concorde Genève [CH] - finalist

2014
Frankfurt Riedberg Frankfurt [DE] – 1st prize
Nanchang Riverbank [CN] - selection
TOD Masterplan Guangdong [CN] – selection
City Gardens Tyumen [RU] – 1st prize
Grande Stade Evry [FR] - 2th prize
Tower Striga 1 Antwerp [BE] - 1st prize
RER E station Nanterre [FR] – 1st prize
Science City Garching Munich [DE] – shared 1st prize
Bao’an Waterfront Shenzhen [CN] – 2th prize
Eteläpuisto Park Tampere [FI] – joint 1st prize
Food Center Amsterdam [NL] - selection
Morges Gare Sud Morges [FR] – 2th prize
International Financial Centre (IFC) Moscow [RU] - finalist
Tampere travel and service center Tampere (FI) – finalist

2013
Zarechye
Moscow Region [RU] – selection
Antuo Hill Museum Park Shenzhen [CN] - 4th prize
Carcity Jinan [CN] – selection
Sunggang Qingshuihe subunit 15 Shenzhen [CN] - selection

2012
OZ Nature Urbaine Montpellier [FR] - 1st prize
Building Tirana’s Green Future: Tirana Northern Boulevard and River Project Tirana [AL] – Innovation Prize
Qingdao Advertisement & Culture Industry Park, Qingdao [CN] - 1st prize
Happy to Work! Shanghai [CN] - 1st prize
PSD Tête GVA Geneva [CH] – in cooperation with Schweingruber Zulauf, EBP, HKD géomatique, i consulting -  1st prize
Lentillières Nord Crissier Lausanne [CH] – 2nd prize
Areal Bahnhof Süd Aarau [CH] –  in cooperation with Ernst Basler + Partner - 1st prize

2011
FredericiaC Fredericia [DK] – in cooperation with Ramboll and Fakton Rotterdam - 1st prize
Creative Gateway
Shenzhen [CN] - 1st prize
Torfeld Süd Aarau [CH] - in cooperation with Schweingruber Zulauf - 1st prize
Belval Square Mile Esch-sur-Alzette [LU] – in cooperation with TOPOTEK 1 Berlin and Fakton Berlin - 1st prize
Saint Jean Belcier mixed-use development Bordeaux [FR] - 2nd prize

2010
NEO Brussels [BE] – in cooperation with Arup Amsterdam and Fakton Rotterdam - 1st prize
Keqiao Urban Ballet Shaoxing [CN] - 1st prize
Science park and housing development on former Scharnhorstkaserne Osnabrück [DE] – in cooperation with UC studio Berlin - 1st prize
Bahia de Pasaia San Sebastian [ES] – in cooperation with ECOFYS, LKS engineering and Ángel de la Hoz - 1st prize
Office building Ile de la Jatte Neuilly-sur-Seine [FR] – in cooperation with Ateliers 115 Paris - 1st prize
Holiday and conference resort Changgou [CN] – 1st prize
University Campus Yingkou [CN] – 1st prize

2009
IAK office building Luxemburg [LU] – in cooperation with Arlette Schneiders Architectes Luxemburg - 1st prize
Think K Killesberg Stuttgart [DE] – in cooperation with Fürst Developments Salzburg, David Chipperfield Architects Berlin/London and Baumschlager Eberle Lochau/Vorarlberg – 1st prize
Creative Campus Beijing [CN] – 3rd prize
Sail academy Lelystad [NL] – 1st prize
P&R Hooggelegen Utrecht [NL] – in cooperation with JHK architecten Utrecht - 1st prize
South of Olympic Park Beijing [CN] – in cooperation with Beijing Institute for Architectural Design (BIAD) - 1st prize
Talentencampus/Sibeliuspark Oss [NL]1st prize

2008
Park Zandweerd Deventer [NL] – 1st prize
Olympic Legacy Framework London [UK] – in cooperation with Allies & Morrison Architects and AECOM Design & Planning (formerly EDAW) London - 1st prize
Conversion Entrepot Site Renens [CH] – 1st prize
Create Campus Singapore [SN] – 2nd prize
Kloverparken Copenhagen [DK] – in cooperation with Cobe Copenhagen - 2nd prizeDefensieeiland Woerden [NL] – in cooperation with KOW and Braaksma & Roos The Hague - 1st prize
Entrepot Renens [CH] - 1e prijs

2007
Trinity Shenyang [CN] – 1st prize
Ilot V2C Boulogne sustainable office building Paris [FR] - 1st prize
Canning Town London [UK] – in cooperation with Mc Creanor Lavington Rotterdam - 1st prize
Barking Riverside London [UK] – in cooperation with Mc Creanor Lavington - 1st prize
Glacispark Neu-Ulm [NL] – 1st prize
Irish Glassbottle Site Dublin [IE] – 1st prize
Northern Havenhoofd and Norfolkterrain Scheveningen [NL] - 2nd prize
Nordhavn Arhus [DK] – in cooperation with CREO Arkitekter – 2nd prize
Blaak 31 Rotterdam [NL] - 1st prize
Kavel B Eenhoorn Amsterdam [NL] - 1st prize

2006
Office building at Sandtorpark Hamburg [DE] – KCAP/ASTOC - 2nd prize
Westfalenhütte Dortmund [DE] – KCAP/ASTOC - honorable mention
Belgrade Inner Ringroad Belgrade [SVN] – honorable mention
Crumlin Road Goal Belfast [UK] – in cooperation with McCreanor Lavington - 3rd prize
Pre Wonen Velserbroek [NL] – 1st prize
Transferium Uithof Utrecht [NL] – 1st prize
Limburg Headquarters CBS Heerlen/Sittard-Geleen [NL] – 2nd prize

2005
Masterplan airport Aspern Vienna [AT] – KCAP/ASTOC in cooperation with ARGUS and TOPOTEK Berlin - 2nd prize
Romarin apartments Lille [FR] - 2nd prize
Office Zalmhaven Rotterdam [NL] – 1st prize

2004
Zukunft Killesberg –redevelopment trade fair area Stuttgart [DE]– KCAP/ASTOC in cooperation with RMP Bonn - 2nd prize
BND-Neubau Berlin [DE]KCAP/ASTOC in cooperation with ASP Architekten Hannover and AS&P Albert Speer & Partner Frankfurt - 4th prize
Olympic Badminton Arena Beijing [CN] - 2nd prize
Eastern Harbour Helsinki [FI] – 2nd prize
Science City ETH Zurich [CH] – 1st prize
Overvecht centre area Utrecht [NL] – 1st prize

2003
Europallee / ‚Stadtraum HB‘ Zurich [CH] – 1st prize
Football stadium Salzburg [AT] - KCAP/ASTOC in cooperation with Helmut Reitter Architekt Innsbruck – mention
Walenburghof Rotterdam [NL] – 1st prize

2002
Postareal Salzburg [AT] – KCAP/ASTOC in cooperation with Helmut Reitter Architekt Innsbruck – 2nd prize

2001
Northern ‘Havenhoofd’ Scheveningen [NL] – 1st prize
Waterland Masterplan Beijing [CN] - 1st prize

2000
Maaskwadrant Housing Hoogvliet [NL] - 1st prize
Science Park Arenberg Leuven [BE] - 1st prize
Witte Keizer Rotterdam [NL] – 1st prize
Nolensplein Venlo [NL] – 1st prize

1999
HafenCity Hamburg [DE] – KCAP/ASTOC in cooperation with hamburgplan - 1st prize

1998
Tivoli football stadium Innsbruck [AT] – KCAP/ASTOC with Helmut Reitter Architekt Innsbruck and Martin Weiskopf - 3rd prize
Osterholzer Feldmark Bremen [DE] – KCAP/ASTOC with Juurlink[+]Geluk Rotterdam – 2nd prize

1997
Oostelijke Handelskade Urban Ensemble Amsterdam [NL] – 1st prize

1996
Shopping Centre Zoetermeer-Oost [NL] - 1st prize
Hypobank Klagenfurt [DE] – KCAP/ASTOC - 3rd prize

1994
Holzhafen Office Building Hamburg [DE] – KCAP/ASTOC - 1st prize
Siemens Quarter Berlin Spandau [DE] - KCAP/ASTOC - 1st prize

1992
IBA-Emscherpark, Neue Evinger Mitte Dortmund [DE] - KCAP/ASTOC - 1st prize
IBA-Emscherpark, Strasse der Industriekultur Oberhausen [DE] – KCAP/ASTOC - 3rd prize
Nördliches Derendorf Düsseldorf [DE] – KCAP/ASTOC - mention

1991
Innercity concept Chemnitz [DE] - KCAP/ASTOC in cooperation with Jo Coenen - 2nd prize
Bridge Duisburg [DE] – KCAP/ASTOC in cooperation with Chiel van der Stelt - 1st prize

1990
Buda Nova Teleport Budapest [HU] – KCAP/ASTOC in cooperation with West 8 Rotterdam - mention
Expo 95 Vienna [AT] and Budapest [HU] – KCAP/ASTOC in cooperation with Helmut Reitter Architekt Innsbruck  and Artecta Cologne - 3rd prize